O mojej tvorbe

Tvorba je láska, mágia a závislosť. Boj, radosť, pochybnosti, pohltenie.

Najviac ma priťahujú oči. Ponáram sa do nich, za ne, plávam v nich ako v jazere. Spojením s tými našimi vytvárajú bránu medzi univerzami. Tým, ktoré považujeme za skutočné, a tými druhými, záhadnými, paralelnými, nepredvídateľnými. Tie chcem maľovať zo všetkého najviac.

Vítam Vás v mojich krajinách.


Víly v meste

Víly v meste, séria šiestich olejomalieb na plátne, 60 x 80 cm, 2018

Víly s motýlími krídlami, jemné a čisté, ocitli sa v mojich obrazoch v hlavných úlohách. Znepokojivý pocit, ktorý vyvoláva pohľad na chladné a neútulné mestá bez zelene obkolesujúce tieto krehké bytosti, nám napovie, že niečo ako by nebolo tak ako byť má. Niečo snáď chýba. Pokojný les, dažďové kvapky na papradí, lúky plné voňavých kvetov, tých tu niet. Iba víly, ktorým je zima.

Aký by bol svet bez prírody, keď si ju vykynožíme, sebecky a bezohľadne? 

Zastavme sa a zamyslime sa. Začnime každý od seba.

Ešte stále nie je neskoro. Vyjadrením nádeje je zeleň, pribúdajúca na každom ďaľšom obraze.

Starodávne víly

001
007 – kópia
004 – kópia
008 – kópia
005 – kópia
009 – kópia
006 – kópia
xxxxx
Starodávne víly, výber zo série 21 kolorovaných kresieb, 10 x 15 cm, kombinovaná technika (ceruzka, akvarel, tempera) na akvarelovom papieri, 2018

Ďalšie víly? Možno som nimi posadnutá :)

Príbeh týchto obrázkov je však iný. Portréty spred storočia, nežné, smutné tváre z anonymných čiernobielych fotografií, zaujali ma svojim zvláštnym výrazom a podnietili k úvahám o ich živote.

Ktoré z nich mohli o sebe rozhodovať slobodne? Voliť? Postaviť sa za svoje sny? A ako je to dnes?

Namaľovala som im však krídla. Stačí ich len rozprestrieť. Nikdy sa nenechajte diskriminovať iba preto, že ste žena. Žena nepatrí do kuchyne. A mizogýnia nepatrí do nášho storočia.

Andersenove rozprávky

bazuaImage0007
unti 002
unti 003
unti 004
unti 005
unti 006
Andersenove rozprávky, séria olejomalieb na plátne rôznych rozmerov, detaily, 2018 – súčasnosť, neukončená. Na motívy rozprávok: Bazulienka, Malá morská panna, Kresadlo, Palculienka a Kráska a zviera.

Andersenove rozprávky ma fascinujú svojou surreálnosťou. Lietajúci psi s očami veľkými ako čajové šálky, morské víly, ktorým pomedzi vlasy plávajú ryby, dryády žijúce v korunách bazy a dohliadajúce na životy svojich chránencov.

Pri ich čítaní mi v hlave tancujú farebné obrazy.

Od počiatkov mojej tvorby som sa rada nechala unášať predstavami o krajinách spoza zrkadiel, o vílach tancujúcich v rannej rose, o svete princezien, kúziel a dyní, ktoré sa mávnutím prútika premenia na krásny kočiar.

Nie je to však únik. Z rozprávok si toho môžeme mnoho odniesť do našich životov. Keď budeme myslieť pozitívne a budeme veriť v šťastné konce, ťažké obdobia prekonáme ľahšie a na neúspechy sa budeme pozerať ako na lekcie.

Najnovšie články

Zuzana Dolinay

Zuzana Dolinay

Som slovenská výtvarníčka a na voľnej nohe tvorím od roku 2011. Vytváram najmä maľby a kresby inšpirované rozprávkami a mýtmi, ktoré občas prepájam aj s reálnym svetom. Píšem hlavne o výtvarnom umení a dizajne.
Zistiť viac >>

Vybrané pre Vás

V ponuke mám obrázky, šperky, odevné a bytové doplnky. Vstúpiť do obchodu >>

Novinky

Chceli by ste do svojej emailovej schránky dostávať môj občasník plný inšpirácie, návodov, tipov, nových článkov a freebie obsahu? :)

Zostaňme v kontakte

Nájdete ma na týchto sociálnych sieťach: 

facebookinstagramlinkedInpinterest, tiktok

0